Jak vybrat skleník?

Řadíte se mezi nadšené zahrádkáře? Pak jistě víte, že se bez vhodného skleníku neobejdete. Pokud právě uvažujete nad koupí zahrady a nového skleníku nebo se zahrádkařením zrovna začínáte, přečtěte si našeho rádce, najdete v něm totiž spoustu důležitých informací.

Podle čeho vybírat skleník?

Jakou zvolit velikost?

Při volbě velikosti skleníku záleží nejen na tom, co v něm budete pěstovat, ale také na tom, pro kolik lidí bude úroda určena. Abyste měli dostatečné zásoby zeleniny pro čtyřčlennou rodinu, měl by mít skleník velikost alespoň cca 8 m2. Pokud je vás méně nebo pokud využíváte skleník pouze pro pěstování květin, postačí vám menší rozměr. Na výšku by měl mít skleník alespoň 2 metry, abyste se v něm nemuseli hrbit.

Vybírat můžete mezi skleníky s jednokřídlými a dvoukřídlými dveřmi a také mezi dveřmi posuvnými nebo na pantech. Mezi těmito variantami je jen jeden zásadní rozdíl – velikost vstupního otvoru.

Kam skleník umístit?

Pro úspěch vašeho pěstování je umístění skleníku naprosto klíčové. Rostliny potřebují dostatek světla, ideální proto je postavit ho na dostatečně prosluněné místo. Pozor také na vítr. Většina dnešních skleníků ustojí vítr okolo 75 km/h, větší vichr by však mohl nadělat neplechu a skleník vážně poškodit. Pokud je to jen trochu možné, postavte skleník na závětrné místo.

Výhodou většiny skleníků je fakt, že k jejich stavbě nepotřebujete žádnou podezdívku. Rozhodně ale doporučujeme přikoupit si ke skleníku originální základnu, která podezdívku zcela nahradí.

Jaký vybrat materiál konstrukce?

U konstrukcí skleníků se obvykle setkáte se třemi typy materiálu.

  • Hliníkové profily: nejrozšířenější typ konstrukce, vhodný pro většinu zahrad. Jsou lehké, tvárné, ale zároveň extrémně pevné, takže snesou i větší zatížení. Jednotlivé profily se spojují šrouby.
  • Pozinkovaná ocel: tato konstrukce je velmi robustní a také pevná, takže snese i zatížení sněhem a větrem. Často se používá v kombinaci se skleněnou výplní.
  • Plastové: jsou lehké a bytelné. Hodí se hlavně tam, kde hrozí vysoká sněhová pokrývka a silný vítr.

Od roku 2016 již není třeba mít pro stavbu skleníku stavební povolení. Doporučujeme si však vždy na stavebním úřadě ověřit aktuální situaci.

Jakou zvolit výplň?

Dnešní výplně skleníků se v naprosté většině případů vyrábějí ze skla nebo polykarbonátu.

  • Polykarbonát má také velmi dobrou světelnou propustnost (cca 80 %), vynikající termoizolační účinnost navíc je prakticky nerozbitný. Poškodit ho můžete snad jen nožem či jiným ostrým předmětem. Plykarbonátové desky jsou lehké a bývají opatřeny UV vrstvou, která chrání před účinky slunečního záření. Nejčastěji mívají tloušťku 4-10 mm, přičemž platí přímá úměra: větší tloušťka = lepší izolace.
  • Sklo má výbornou propustnost slunečního záření (až 92 %), má však špatné izolační vlastnosti. Náchylné je také k prasknutí či rozbití – například při krupobití. Z těchto důvodů se od skleněných výplní postupně upouští.

Větrání je důležité!

V letních měsících může snadno dojít k přehřátí skleníku, většina výrobců proto své produkty vybavuje střešními okny. Ta mohou být ovládána manuálně, nebo automaticky. Automatika funguje na principu teplotní roztažnosti, pokud je zkrátka ve skleníku příliš velké horko, okno se postupně otevírá a naopak. Automatické otvírání je skvělým řešením pro všechny, kteří se nemůžou skleníku neustále věnovat. Pamatujte, že větrat je třeba i v chladnějším období, zabráníte tak tvorbě plísní a houbových chorob.

Kdy zvolit fóliovník nebo pařeniště?

Pokud se zahrádkaření věnujete jen okrajově, můžete namísto skleníků sáhnout po levnější variantě v podobě fóliovníku nebo pařeniště. Jaké jsou jejich plusy a mínusy v porovnání se skleníky?

Pozor na nekvalitní výrobky

Koupě skleníku je dlouhodobou záležitostí, rozhodně se tak vyplatí vsadit na produkty osvědčených značek, které jsou označeny certifikáty od českých zkušeben. Mezi ty nejlépe hodnocené patří například skleníky Vitavia nebo Lanitplast. V jejich případě se můžete spolehnout nejen na vysokou kvalitu, ale také na špičkový záruční i pozáruční servis.

Rizikem je pořizovat si levné necertifikované skleníky z asijského dovozu. Můžete totiž narazit nejen na výraznější problém s kvalitou, ale také potíže s následným servisem. Kasa.cz doporučuje: špičkové skleníky Lanitplast Plugin

Rok pěstování ve skleníku

Jak vybrat skleník už víme. Známe ale zákonitosti pěstování ve skleníku? Kdy se co sází? Kdy je třeba větrat apod? Připravili jsme pro vás stručného průvodce, který tyto otázky zodpoví:

  • Leden – je vhodná doba na opravy skleníku. Taky je čas na výsev ředkviček. U truhlíkových rostlin dohlédněte na výskyt škůdců.
  • Únor – připravuje a obdělává se půda. Vhodný čas vysévat kedlubny, papriku, rajčata, hlávkový salát.
  • Březen – udržujte prostředí bez mrazu, při vhodném počasí můžete větrat. Vysévá se brokolice, hlávkový salát, kedlubny nebo bylinky.
  • Duben – je možno sadit papriku, rajčata, bylinky, fazole, cuketu nebo okurky.
  • Květen – přes den řádně větrejte. Pokud pěstujete truhlíkové rostliny, vynášejte je přes den ven, aby si přivykly.
  • Červen – větrat už je možné i v noci. Rajčata a spol. hnojte tekutým hnojivem.
  • Červenec – zastřihujte výhonky rajčat či okurků. Pro podzimní sklizeň je třeba vysadit květák.
  • Srpen – po celé dny je třeba pečlivě větrat. Zbavujte rostliny nežádoucích výhonků. Je čas vysévat listový salát, fenykl nebo třeba čerstvé zelí. Pomalu začněte se sklizní.
  • Září – dokončujte sklizeň a skleník poté vyčistěte. Vysévat můžete špenát nebo ředkvičky.
  • Říjen – větrejte už jen ve dne a rostliny chraňte před nočními mrazíky textilií. Zalévejte jen ráno. Vysadit je možno zimní hlávkový salát, špenát, ředkvičky nebo mrkev. Vraťte do skleníku truhlíkové rostliny.
  • Listopad – Půdu udržujte mírně vlhkou, rostliny chraňte před mrazíky. Větrat můžete cca do 5 °C.
  • Prosinec – pokud skleník nepoužíváte, obdělejte půdu. Můžete ji vylepšit i kompostem. Ze skleníku odstraňujte napadený sníh.

Nejoblíbenější výrobci skleníků?